Obrazy ręcznie malowane

Co to są obrazy ręcznie malowane?

 

Obrazy takie wykonuje artysta malarz ręcznie na przygotowanym uprzednio podobraziu (najczęściej płótno lub deska) używając do tego celu zestawu narzędzi malarskich (pędzle, szpachelki), mediów malarskich powodujących wiązanie pigmentów (zwykle olej lniany) oraz farb o różnych kolorach, czyli zawierających różne pigmenty. Obraz zwykle nie powstaje szybko, lecz wymaga czasu i kilku podejść z powodu wysychania farb oraz spoiw. Ukończony obraz po pewnym czasie jest zabezpieczany werniksem, który chroni warstwę malarską przed uszkodzeniami i niekorzystnymi wpływami środowiska.

Ostatnio można zauważyć zwiększenie się popularności tak zwanych obrazów drukowanych na płótnie. Jest to szybka i tania metoda na wykonanie reprodukcji praktycznie dowolnego obrazu. Jak odróżnić obrazy ręcznie malowane od zwykłych, tanich wydruków na płótnie? Przede wszystkim obrazy malowane posiadają pewną fakturę wynikającą z nakładania warstw farby za pomocą pędzla, nigdy nie są one idealnie gładkie. Zauważyć też można pewne niedoskonałości na powierzchni, niewielkie grudki czy kurz, który osadził się i związał z warstwą malarską w trakcie malowania. Obrazy ręcznie malowane posiadają również warstwy, gdyż obraz nigdy nie powstaje za jednym podejściem. W warstwach obrazu malowanego ręcznie dopatrzeć się można kolejności opracowywania poszczególnych elementów przez artystę. Widać na przykład, że najpierw wykonał on brązową podmalówkę, potem nanosił właściwy kolor, laserunkami pogłębiał cienie, a na końcu budował w kilku warstwach światła, czyli bliki. Są to takie smaczki, których trudno dopatrzeć się na wydrukach. Tam wszystko jest płaskie i bez wyrazu, mimo że oddane z fotograficzną precyzją.

obrazy ręcznie malowane

Tutaj dochodzimy do zagadnienia oryginalności i niepowtarzalności dzieła malarskiego. Zastanówmy się czy przedmiot, który można powielić w niezliczonej ilości egzemplarzy może mieć wartość artystyczną? Właściwie to tak, ale tylko do pewnego stopnia. W końcu nawet grafiki, które można odbić wielokrotnie z matrycy są zwykle numerowane i sygnowane przez twórcę. Nie różnią się one w zasadzie niczym oprócz przypisanego im numeru, a jednak posiadają wartość jako dzieła sztuki. Wartość tę nabywają właśnie dlatego, że wychodzą spod ręki samego twórcy.

Obrazy ręcznie malowane podobnie jak wszelkie inne przedmioty artystycznego rękodzieła cechuje element niepowtarzalności i oryginalności, tak istotny w dzisiejszych czasach, gdy zewsząd zalewa nas masa ujednoliconych i jednakowych przedmiotów.

Zapraszam do zapoznania się z zakładką Oferta oraz Obrazy olejne pejzaże, gdzie prezentuję swoje prace malarskie.

Post Tagged with

One Response so far.

  1. Wojtek pisze:

    Odnośnie ostatnich akapitów: Moim zdaniem niektóre dzieła są dziełami właśnie dlatego, że istnieją w tysiącach egzemplarzy. I to niezależnie od tego, czy mamy na myśli Van Gogha, czy wizerunek Che Guevary na koszulkach i szybach południowoamerykańskich samochodów. Bez kopii te wizerunki nie byłyby tym, czym są – i dlatego uważam, że kopia nie jest niczym gorszym od oryginały. Jej zadanie jest po prostu inne.